İPEKYOLU ŞEHİR PORTALI

Nallıhan'da Gezilecek Tarihi Yerler
 Nallıhan'da Gezilecek Tarihi Yerler

Nallıhan'da Gezilecek Tarihi Yerler

Nallıhan gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. 


Tarihi Nallıhan evleri, İç Anadolu mimarisinin bugün yaşayan yüzlerinden biridir. Beypazarı evleri gibi Nallıhan’da da tarihi evleri görebilirsiniz. Bu evler ilgili kurumlar tarafından doğasına uygun restore edilmiş ve turizme kazandırılmıştır.

  • Kocahan

Osmanlı Sadrazamı Nasuh Paşa tarafından 1599 yılında yaptırılan Kocahan, şehrin sembollerinden biridir. Dış duvarında mozol taş ve kireç harç olan yapının kapısı geniş ve uzun şekilde yapılmıştır. Kapı kemerinin dışında 18 delikli bir nal vardır. Bu yüzden de ilçenin adı Nallı Han yapısından gelir. 1944 yılında olan deprem sebebiyle hanın kitabesi parçalanmıştır. Özgün mimarisi ile günümüze kadar gelen yapıda her pazartesi günü de halk pazarı kurulur.

  • Nasuh Paşa Camii

Nallıhan ilçesine Vezir Nasuh Paşa tarafından yaptırılan yapılardan biri de Nasuh Paşa Camii olarak göze çarpar. Büyük bir yangın geçiren yapı 1911 yılında tekrar inşa edilmiştir. Dikdörtgen plana sahip yapının çatısı ahşaptan yapılmıştır. Kesme taştan inşa edilen caminin minaresi, batı duvarına bitişik yapılmıştır.

  • Uluhan Camii

Nallıhan ilçesine bağlı Uluhan köyü sınırlarında olan cami, Sadrazam Nasuh Paşa tarafından 1600’lü yıllarda yaptırılmıştır. Günümüze bir tek minaresi ulaşabilen yapı bölgede meydana gelen güçlü depremler sebebiyle yıkılmıştır. Günümüzde sadece kesme taştan yapılan minaresi ayaktadır. Cami Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinden 2017 yılı Ağustos ayında restore edilerek ibadete açılmıştır.

  • Juliopolis Nekropolü

Nallıhan ilçesinin Çayırhan beldesi sınırlarında bulunan Juliopolis Nekropolü, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin 2009 yılında yaptığı çalışmalar sonucunda bulunmuştur. Sarıyar Baraj Gölü kuzey yakasındaki kalkerli yapıdaki arazide bulunan Nekropol alanında kazı çalışmaları sonucu altın, gümüş ve bronz mücevherler bulunmuştur. Bulunan kap, kandil, süs eşyası ve yüzük taşları Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde görücüye sunulmaktadır.

  • Taptuk Emre Türbesi

Yunus Emre’nin hocası olan Taptuk Emre’ye ait türbe ilçeye bağlı Emresultan köyü sınırlarındadır. İlçe merkezine 15 km mesafede yer alan köy, Sakarya Nehri’ne yakındır. Köy mezarlığının hemen üzerindeki küçük bir tepeye yapılan moloz taş ve tuğladan yapılan türbede 6 tane sanduka vardır. Yapı 1991 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılarak hizmete açılmış ve her yıl çok sayıda turist çekmektedir.

Nallıhan'da Gezilecek Doğal Yerler

Tarihi yerlerinin çokluğu kadar doğal alanlarıyla da ön plana çıkan Ankara Nallıhan gezilecek yerler, saydığımız tarihi mekanlarla sınırlı değildir. Nallıhan'daki doğal yerleri gezebilmek için listemizi inceleyebilirsiniz:

  • Sarıyar Barajı

Nallıhan ilçe sınırlarındaki Sarıyar Mahallesinde bulunan Sarıyar Barajı ve Hidroelektrik santrali, 1951 ile 1956 yılları arasında yapılmıştır. Elektrik üretmek için yapılan barajın geniş bir baraj gölü de bulunur. şehrin doğasını yaşamak ve balık tutmak isteyen gezginler burayı ziyaret edebilir. Ayrıca baraja yakın olan yüzme havuzuna da yaz aylarında yöre halkı yoğun ilgi gösterir.

  • Kuzucular Köyü Kanyonu

Nallıhan'a 60 km mesafede yer alan Kuzucular köyü sınırlarında bulunan kanyon, bir yer altı şehrine benzeyen bi güzelliğe sahiptir. Kantonda yer alan ve farklı türlere sahip tepeler, zaman içinde aşınarak görmeye değer bir görüntü ortaya koymuştur.

  • Anıt Ağaç

İlçeye bağlı Hacılar köyü sınırlarında yer alan Anıt Ağaç 750 yıllık tarihe sahip bir Ardıç ağacıdır. Tabiat anıtı olarak tescil edilen ağaç 20 metre uzunluğunda ve 2.8 metre çapındadır. Doğaya ilgisi olan ziyaretçiler mutlaka bu ağacı görebilir.

  • Uyuzsuyu Şelalesi

Nallıhan Kuş Cenneti’nden sonra ilçesinin en önemli doğal yapısıdır. İlçe merkezine 30 km mesafede yer alan şelaleye gitmek için Uluhan yolu üzerinden Karacasu bölgesine sapabilirsiniz. Çam ağaçlarıyla süslü olan bölgede piknik etkinliği yoğun olarak yapılmaktadır. Ayrıca şelalenin suyuher eylül ayında kurur ve mart ayı ortalarında tekrar akmaya başlar.

  • Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan ilçesinin en önemli turizm sembolüdür. 1959 yılında hizmete açılan Nallıhan Kuş Cenneti, Sarıyar Barajı kuzeyinde bulunan yapay sulak alan bir ekosistemdir. Nallıhan’ın Davutoğlan köyü sınırlarında bulunan doğa cennette 180’in üzerinde kuş türü yaşar. Göçmen kuşlarında konaklama yeri olan bölgenin diğer bir özelliği ise hemen karşıdaki dağlarda yer alan renkli görüntülerdir. Böyle bir doğal güzelliği mutlaka ziyaret etmelisiniz.